Chuť po bílém kuřecím mase a šťastných vejcích mezi lidmi pořád roste a tím pádem také potřeba nových hal, které svým vybavením a technologiemi umožní kvalitnější a úspornější chov drůbeže. Každý rok se v Česku staví nové nebo modernizují staré drůbežárny, aby pokryly stoupající poptávku. Právě touha po modernizaci vnáší do hry automatizační systémy. Pomůže šikovně zvolená regulační technika.
Co slepice doopravdy potřebují?
Velkochov drůbeže má svá specifika a není tak jednoduchý, jak si mnozí z nás pamatují od svých babiček. Poslední dobou se klade důraz na welfare zvířat — životní pohodu. Platí pravidlo tří. Kuřata potřebují teplo, světlo a sucho. Vede se jim dobře, jen když je v hale teplota kolem 15°C, mají aspoň 12 hodin světla a vlhkost vzduchu nepřekročí 60 %. Co je nejdůležitější? Stabilita. Tyto optimální podmínky by měli chovatelé zajistit během celého roku — hlavně by na ně měli myslet během chladných zimních měsíců.
Zaostřeno na moderní drůbežárny
Současné zemědělské provozy musí být co nejjednodušší na obsluhu a údržbu, zároveň však musí každoročně splňovat víc a víc norem, hygienické standardy a být v souladu s veterinárním právem.
Klíčovými parametry moderní drůbežárny jsou:
- teplota,
- osvětlení,
- vlhkost vzduchu.
Pojďme se na to podívat blíže. Optimální teplotu kolem 15°C většinou udržují infračervené ohřívače. Ty jsou úsporné a účinné, zároveň nepředstavují riziko pro drůbež ani zaměstnance. Dvanáctihodinové osvětlení bez ohledu na roční období zajistí jakýkoliv zdroj světla, klidně tradiční žárovky. Důležitá je také vlhkost vzduchu v hale, protože nadměrná vlhkost s sebou nese riziko množení různých patogenních mikroorganismů. Přirozená nebo umělá ventilace musí zajistit vlhkost 60-70 %.
Halu ovládá regulační technika
Nové chovné haly jsou už řízeny moderními technologiemi, využívají systémy automatizace a robotizace. Automatizační systém s programovatelnými relé, snímači teploty a vlhkosti a zobrazovači akYtec dobře slouží i na takových místech jako jsou drůbežárny. Tyto přístroje zásadně zvyšují kvantitu i kvalitu drůbežářské produkce. Je to jednoduché — když se mají nosnice dobře, lépe snáší.
Dvě verze automatizace — stačí si vybrat
Je to jen na vás. Můžete si vybrat ze dvou variant automatizačních systémů. Záleží na velikosti drůbežárny a na rozsahu požadovaných procesů, které chcete, aby místo lidí řídili technologičtí pomocníci.
Standardní verze
Základní jednotka mini-PLC PR100 dokáže ve spolupráci s napojenými čidly ohlídat, aby se topení zapínalo jednou za hodinu na 5 minut nebo aby se zapnulo, když teplota v hale klesne pod 15°C. Kromě teploty umí PR100 řídit osvětlení (např. v 8:00 zapnout a ve 22:00 vypnout), ale také ventilátor nebo otevírání dveří „kurníku“. Pro přehlednou vizualizaci jde k PR100 připojit také regulátor SMI200.
Rozšířená verze
Pro složitější systémy doporučujeme spíš relé mini-PLC PR200. To umožňuje ve srovnání s PR100 řídit osvětlení plynule v závislosti na údajích z fotodiod, takže přechod ze tmy do světla nebude probíhat náhle, ale přirozeněji. Můžete také mnohem přesněji řídit provoz topného tělesa. Kromě toho PR200 umí i široké možnosti vizualizace.
Pro zaměstnance drůbežárny využijete i přehledný displej, který ukáže to, co je opravdu důležité:
- teplotu uvnitř a vně kurníku;
- zapnutá zařízení (světlo, topení, ventilátor);
- upozornění na nízkou teplotu, vysokou vlhkost atd.
Relé PR200 můžete připojit ke službě Cloud prostřednictvím GPRS / Wi-Fi.
Abyste si mohli každý den pochutnat na čerstvých vajíčkách nebo na kuřecím masu, musí se drůbežárny pěkně ohánět. Použití automatizace významně zvýší produktivitu a zajistí stabilní kvalitu všeho, co putuje na váš stůl.
Chcete konečně také automatizovat váš provoz? Měřící a regulační technice rozumíme. Poradíme vám s jejím výběrem, stačí se ozvat.