Zobrazovače neboli digitální panelové měřiče: hlavně přehledně
Digitální panelové měřiče nebo také zobrazovače jsou nejčastěji LED nebo LCD displeje, které slouží ke zobrazení nejrůznějších průmyslových procesů. Třeba teploty, tlaku, průtoku, výkonu, otáček a mnoha dalších. Pro zobrazení požadované veličiny využívají analogové napěťové a proudové signály, které zpracovávají na požadovanou zobrazenou veličinu. Mohou však také zpracovávat i signály přímo z teplotních čidel a nebo data ze sériové sběrnice RS485 s protokolu Modbus RTU/ASCII a tyto opět zobrazit v podobě požadované veličiny. Na rozdíl od běžných zobrazovačů číselných hodnot, bargrafy simulují analogovou indikaci pomocí sloupců. Ať už jde o zobrazení naměřené teploty, tlaku, hladiny, průtoku nebo informací o stavu procesů, zobrazovače vynikají hlavně svojí přehledností. Který typ zobrazovače bude pro vás ten pravý, a na jaké parametry se při výběru zaměřit? Dozvíte se v tomto článku.
Výhody pro obsluhu
Průmyslové panelové měřiče – zobrazovače jsou přístroje oblíbené hlavně kvůli jednoduchému a přehlednému zobrazení měřené veličiny. Velká výhoda je to samozřejmě pro obsluhu stroje, která nemusí informace hledat v nadřazeném informačním systému, na obrazovkách průmyslových počítačů ve velínech, ale potřebné informace zjistí pouhým pohledem, a to klidně z dálky. Kromě praktického a lokálního zobrazení teploty, tlaku, hladiny, průtoku, nebo dalších veličin, nabízí také různé možnosti upozornění například blikáním, pokud je měřená veličina mimo stanovené meze pro bezpečný provoz stroje. Výrazně tak přispívají k přehlednosti, pohodlnosti i bezpečnosti ovládání průmyslových strojů.
Instalace: okrouhlý design se vyplatí
Při výběru zobrazovačů myslete na to, aby jejich instalace byla rychlá a snadná, a také aby je bylo možné zabudovat do již existujících aplikací. Neocenitelnou výhodou je zvolit zobrazovač, který má místo obdélníkové zástavby kulaté ‚‚tělíčko‘‘. Právě díky okrouhlému designu je takový zobrazovač do patnácti minut schopný provozu. Je ho možné rychle instalovat na dveře rozvaděčů a kontrolních panelů, nebo do malých lokálních přípojných krabic.
V následujících stručném přehledu vám představíme zobrazovače řady ITP. Jejich společnou výhodou těchto je právě kompaktní standardizovaný okrouhlý design. Instalují se do standardního kruhového otvoru s vrtáním 22,5 mm stejně jako běžné panelové ovládací prvky, například přepínače nebo tlačítka. To umožňuje rychlou a snadnou instalaci vyvrtáním kruhového otvoru a odpadá tak složité vyřezávání hranatých otvorů, jak tomu obvykle u jiných zobrazovačů bývá.
Zobrazovače řady ITP se od sebe liší svým využitím. Hodí se na vizualizaci v nejrůznějších průmyslových odvětvích. Třeba na zobrazení hladiny, průtoku, tlaku, teploty, otáček, vlhkosti, nebo stavu procesů v procentech. Mohou pracovat při teplotách okolí od -40 do +60°C a k můžete si vybrat mezi zelenou a červenou barvou písma.
ITP11: nepotřebuje napájecí napětí, zobrazení smyčky 4-20mA
Digitální panelový měřič – zobrazovač ITP11 zpracovává a zobrazuje proudový signál 4-20 mA. Tento signál může být výstupem třeba z teploměru, tlakového nebo průtokového čidla a mnoha dalších. Navíc ke svému chodu nepotřebuje napájecí napětí, protože je napájen přímo proudovou smyčkou. K jeho zapojení vám tak stačí pouze 2 vodiče. Detaily o tomto zobrazovači jsme pro vás sepsali v podrobnějším článku.
ITP15: Bargraf pro rychlý přehled o výšce hladiny či úrovni procesu
Bargraf nebo také sloupcový grafický zobrazovač ITP15 je zobrazovač s jehož pomocí zobrazíte graficky ve sloupci úroveň měřeného analogového signálu, který může představovat třeba výšku hladiny, úroveň hluku nebo třeba hmotnost. Je schopen takto zpracovat proudové nebo napěťové analogové signály. Detaily o tomto zobrazovači jsme pro vás sepsali v podrobnějším článku.
ITP16: lokální přehled o naměřené teplotě
Téměř u každé technologie či procesu se v dnešní době elektronizace měří teplota, a to i na několika místech. Naměřené hodnoty teploty se běžně zobrazují v nadřazeném informačním systému na monitorech velínu. Potřebuje-li obsluha zkontrolovat naměřenou teplotu, musí pak vážit cestu zpátky do velínu. Aby předešlo časovým prodlevám s tím spojeným, často se pak objeví požadavek na lokální zobrazení teploty, které nezabere moc místa, bude možné jej rychle nainstalovat a jednoduše nastavit. Na scénu tady přichází přímo k tomuto účelu stvořený zobrazovač ITP16. Detaily o tomto zobrazovači jsme pro vás sepsali v podrobnějším článku.
ITP14: malý a funkční univerzální zobrazovač procesu
Automatizaci technologických a průmyslových procesů svou univerzálnosti podporuje zobrazovač ITP14. Je to univerzálně použitelný displej s napěťovým a proudovým vstupem, který vyniká hlavně svou kompaktností a ergonomií. Navíc je vybavený také tranzistorovým NPN výstupem, který je možný využít pro funkci alarmu, nebo jednoduchou on/off regulaci. Detaily o tomto zobrazovači jsme pro vás sepsali v podrobnějším článku.
SMI2: pro sériové rozhraní RS485
Stále častějším požadavkem automatizovaných systémů je zobrazení dat proudících po sběrnici Modbus. Jak takový údaj zobrazit s co nejmenší námahou? Pomocí SMI2 zobrazovače pro sběrnici RS485.Detaily o tomto zobrazovači jsme pro vás sepsali v podrobnějším článku.
TABULKA SROVNÁNÍ
Bargrafy i zobrazovače upravíme přímo na míru vaší aplikaci.
Kontaktujte nás a vybereme ideální řešení i pro vás.